PIJAWKI LEKARSKIE

PIJAWKI LEKARSKIE

PIJAWKI LEKARSKIE

PIJAWKI LEKARSKIE

PIJAWKI LEKARSKIE

Pijawki nie stanowi panaceum na wszystkie choroby, ale skutecznie leczą: choroby i bóle serca, nadciśnienie, niedociśnienie, choroby płuc i oskrzeli, choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, wysoki cholesterol, alergie, choroby skóry, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, chorobę niedokrwienną, trudno gojące się rany, hemoroidy, zapalenie przydatków, rwę kulszową, bóle stawów, obrzęki powypadkowe, krwiaki i zakrzepy, choroby nerek, prostatę, choroby kręgosłupa (bóle), agresję, nerwice, depresję,  procesy starzenia. W 1996 roku potwierdzono badaniami naukowymi korzystne działanie hirudozwiązków (surowych ekstraktów z pijawki) na stymulację wzrostu komórek nerwowych (neuronów). W związku z tym faktem duże nadzieje wiąże się z możliwością leczenia poporodowych porażeń mózgowych u dzieci oraz choroby Parkinsona i Alzheimera. 

 

  PIJAWKI LEKARSKIE  

PIJAWKI LEKARSKIE - ENZYMY LECZNICZE W GRUCZOŁACH ŚLINOWYCH

WAŻNIEJSZE ZWIĄZKI PRODUKOWANE PRZEZ PIJAWKI LEKARSKIE

HIRUDYNA

najlepszy z istniejących lek przeciwzakrzepowy. Jej bardzo aktywne działanie uzyskiwane jest dzięki współdziałaniu z innymi wydzielinami gruczołów ślinowych pijawki, między innymi z hementyną, hementeryną i antystatyną. U osób z niektórymi chorobami krwi hirudyna jest o wiele lepszym antykoagulantem niż powszechnie używana heparyna. 

BDELINA

jest inhibitorem proteaz, takich trypsyna, chymotrypsyna i plazmina, które są czynnikami stanów zapalnych i ich rozprzestrzeniania się w tkankach. 

HIRUSTAZYNA  

antykoagulant, należy do związków organicznych zaliczanych do rodziny antystazyn. 

APYRAZA

czynnik upłynniający krew (zmniejsza jej lepkość).

ANTYELASTAZA

ogranicza działania elastaz, enzymów, które degradują skórną elastynę. Antyelastaza spowalnia bardzo skutecznie procesy starzenia się skóry.

LIPAZY I ESTERAZY

to substancje powodujące rozkład tłuszczów.

GILANTYNA

wyizolowana została z gruczołów ślinowych pijawek Haementeria ghilianii. Działa jako antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy. 

EGLINA

silnym środek przeciwzapalny oraz bardzo aktywnym antyutleniacz. 

HEMENTYNA 

zapobiega krzepnięciu krwi oraz rozkład utworzone już zakrzepy. 

DESTABILAZA

silnye działanie przeciwagregacyjne, powoduje rozkładanie zakrzepłej krwi.

HIALURONIDAZA

jest substancją o podwójnym działaniu. Jest silnym antybiotykiem oraz czynnikiem umożliwiającym szybkie przenikanie przez błony komórkowe sąsiadujących ze sobą komórek i tkanek ciała. 

SUBSTANCJE ZNIECZULAJĄCE

nie zidentyfikowane bliżej silne czynniki przeciwbólowe. 

SUBSTANCJA ROZSZERZAJĄCANACZYNIA KRWIONOŚNE 

bardzo podobny do histaminy, bliżej nie zidentyfikowany jeszcze związek organiczny. 

NEUROTRANSMITERY

związki biochemiczne regulujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Należą do nich dopanina, serotanina, acetylocholina oraz enkepfalina. 

ANTYBIOTYK CHLOROMYCETYNA

wykazuje bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Produkowany jest on przez żyjącą w symbiozie z pijawką lekarską specyficzną bakterię. 

SUBSTANCJE ANTYNOWOTWOROWE

doświadczeniach naukowych prowadzonych na myszach z wszczepionym laboratoryjnie nowotworem mięsaka T 241 uzyskano wstrzymanie rozwoju guzów nowotworowych, a także ich cofanie się po zastosowaniu ekstraktu z gruczołów ślinowych pijawek.

ANTYBIOTYK CHLOROMYCETYNA

wykazuje bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Produkowany jest on przez żyjącą w symbiozie z pijawką lekarską specyficzną bakterię. 

PIJAWKI LEKARSKIE - MECHANIZMY LECZNICZE

Pijawki przekłuwając się przez skórę powodują podrażnienie receptorów nerwowe dając. odpowiedni sygnał do mózgu "mobilizując" go do działania mającego zapobiec bądź zwalczyć patogen.

Pijawki po przegryzieniu skóry zaczynają uwalniać do krwioobiegu lecznicze enzymy.

Pijawki powodują kilkugodzinne wysączanie krwi z miejsca ugryzienia mobilizując tym do pracy cały układ krążenia człowieka jednocześnie aktywizując siły obronne do walki z procesem chorobowym.

 

PIJAWKI LEKARSKIE

PIJAWKI LEKARSKIE

SZCZĘKI PIJAWKI

SZCZĘKI PIJAWKI

PIJAWKI LEKARSKIE - CECHY ZEWNĘTRZNE

PIJAWKI LEKARSKIE - FORMA CIAŁA

Pijawki lekarskie mają podłużne lekko spłaszczone ciało. Kiedy pijawka pływa jej ciało staje się płaskie, szerokie i faliste. Ciało pijawki lekarskiej jest składa  jest z 33-34 segmentów. Osiąga przeciętne rozmiary 120 mm, przy średnicy ok. 10 mm.. Po „jedzeniu” pijawki mają ciało grube i wałkowate. Ciało pijawki lekarskiej zwiększa wtedy swoją objętość do 5 razy.

PIJAWKI LEKARSKIE - PRZYSSAWKI

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech pijawki, a szczególnie pijawki medycznej jest obecność dwóch przyssawek. Jedna znajduje się na przednim końcu i nazywa gębową, druga znajduje się na końcu tylnym. Tylna przyssawka pijawki jest widoczna w każdym położeniu . Przednia tylko wtedy, kiedy pijawka pobiera krew lub gdy jest przyssana do jakiegoś przedmiotu. Pijawki pobierają krew tylko przyssawką przednią, w której znajduje się otwór gębowy.

PIJAWKI LEKARSKIE - UBARWIENIE

Podstawowe ubarwienie pijawki lekarskiej jest oliwkowo – zielone. Wzdłuż grzbietu pijawki ciągną się żółto-pomarańczowe prążki. Ta cecha pozwala odróżnić pijawkę medyczną od niemedycznej. Część brzuszna pijawki może mieć ubarwienir od oliwkowego, poprzez szaro-zielony, aż do koloru czarnego.

PIJAWKI LEKARSKIE - ODŻYWIANIE

Pijawki lekarskie po przyssaniu się do żywiciela przednią przyssawką przecinają skórę na głębokość około 1,5 mm, a głębokość nacięcia pijawki zależy od grubości skóry i głębokości na jakiej znajdują się naczynia włosowate żywiciela.

pijawki lekarskie

UGRYZIENIE PIJAWKI

PIJAWKI LEKARSKIE - STOMATOLOGIA HOLISTYCZNA

Pijawki stosowane są między innymi w leczeniu paradontozy.

ul. Sucha 2/4, Łódź , tel. +48 791 842 977, +48 790 731 253

e-mail: pijawki.org@gmail.com, wlewydozylne.org@gmail.com